Przejdź do treści
Makowskie Centrum  Kultury
Powiększ tekst: A A A wersja dla niedowidzących


Informator 60.Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Oddajemy w Państwa ręce informator jubileuszowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W 2023 roku festiwal, zainicjowany przez działaczy kultury i miłośników góralskiego dziedzictwa z Wisły, odbędzie się po raz 60.

Pierwszy TKB rozpoczął się 16 sierpnia 1964 roku w Wiśle, beskidzkiej miejscowości, położonej w dolinach Beskidu Śląskiego. Wystąpiło wówczas zaledwie siedem zespołów, głównie z ówczesnego powiatu cieszyńskiego, a więc tyle, ile dzisiaj koncertuje jednego wieczoru na jednej scenie…

W zamyśle Tydzień był góralskim spotkaniem, okazją do świętowania i zabawy. Dla tutejszej społeczności wartością były ich własne tradycje, które definiowały ich tożsamość. Organizatorzy imprezy mieli również w pamięci Święto Gór, przeprowadzone przed wojną w Wiśle (1937) pod nazwą Tydzień Gór. Inicjatorzy TKB wzorowali się także na Gorolskim Święcie, które odbywało się od 1948 roku w Jabłonkowie na Zaolziu.

Wspominaną do dziś częścią ówczesnych festiwali były imponujące pochody dożynkowe, kończące to góralskie święto. W korowodach tych pasterze prowadzili owce, bacowie nieśli trombity. Szła góralska banderia konna, a na wozach drabiniastych pokazywano wiejskie prace polowe.

Z dekady na dekadę Tydzień rósł, stając się stopniowo coraz ważniejszym wydarzeniem folklorystycznym zarówno w województwie, w Polsce, a może i nawet na świecie. TKB przyczynił się do wzmocnienia ruchu folklorystycznego, przyciągając artystów, badaczy i miłośników tradycji z różnych zakątków kraju i zagranicy.

 

A czym zaskoczy jubileuszowe 60. TKB w Makowie Podhalańskim?Z pewnością nie zabraknie przeróżnych miłych dla oka i ucha niespodzianek. 

 

✔️ koncerty na Estradzie Makowianka

✔️ kiermasz i wystawa prac twórców ludowych

✔️ potrawy regionalne serwowane przez Koła Gospodyń

✔️ wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod nazwą „47”, która przybliża makowską historię Tygodnia Kultury Beskidzkiej na przestrzeni lat trwania wydarzenia (między innymi można zobaczyć plakaty, programy, kroniki z minionych lat),

✔️ wystawa na Rynku, która przybliża historię Zespołu Regionalnego Babiogórzanie Polana makowska na przestrzeni TKB w Makowie,

✔️ 30. edycja Pleneru z udziałem doświadczonych artystów i rzeźbiarzy oraz studentów z Wydziału Sztuki Krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego,

✔️ atrakcje dla najmłodszych.

 

Ponadto z okazji jubileuszu przygotowano książkę z interesującymi wywiadami, pt. „Połączył nas folklor. Początki TKB we wspomnieniach organizatorów i uczestników”, wydaną przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

 

https://tkb.art.pl/2023/07/25/informator-60-tygodnia-kultury-beskidzkiej/?fbclid=IwAR3UBGfmWXzYOUGxOLn7j15G9Jhoaw1zY4hYXJMrndGZCbYlQDmUBeO9NLE

Na #JedynyTakiTydzień zaprasza #marszałek #wojewodztwa #slaskiego #JakubChełstowski

👉 Śląskie. Pozytywna energia 
👉 Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
👉 Miasto Wisła 
👉 Wiślańskie Centrum Kultury 
👉 Miasto Szczyrk 
👉 Szczyrkowskie Centrum Kultury   
👉 Miasto Żywiec   
👉 Miejskie Centrum Kultury   
👉 Dom Kultury  w Makowie Podhalańskim 
👉 Oświęcimskie Centrum Kultury   
👉 Wawrzyńcowe Hudy   
👉 Gorolski Święto   
👉 Gmina Istebna 
👉 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
👉 Małopolska  
👉 CIOFF Poland - Polska Sekcja CIOFF 
👉 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi